Euroopa Nõukogu võõrustab Strasbourgis Berni konventsiooni
Pikk teekond algab väikeste sammudega. 1948. aastal lõid loodust toetavad organisatsioonid ja nende valitsused rahvusvahelise liidu, mis esindab looduskaitset ÜRO-s. IUCN liikmeskonna moodustavad 90 riigi ja 1350 muu organisatsiooni esindajad. Esimesel neljal aastakümnel aitas IUCN algatada paljusid olulisi rahvusvahelisi kokkuleppeid, sealhulgas Berni konventsioon liikide ja elupaikade kaitseks Euroopas, Bonni rändliikide konventsiooni ja Rio de Janeiro bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni (CBD).
1997. aastal lõi IUCN ekspertrühma (ESUG), kuhu kuuluvad erinevate riikide teadlased. ESUG panustab jätkusuutlikkusele tehes koostööd maaomanike ja jahimeestega, talunike ja metsnikega, aednike, kalurite ja loodusvaatlejatega.
Sealt said alguse kolm esimest Euroopa Komisjoni projekti, mis käsitlevad põllumajanduse keskkonnameetmeid, loodusjuhtimist ja virtuaalsete süsteemide kujundamist, et aidata kogukondadel maad ja loodust hallata läbi säästvate praktikate. ESUG sai ka IUCNi sõltumatuks liikmeks.
2022: IPBES ja Pro-Coast
ESUGi esimese võrgustiku käivitamine Euroopa Parlamendis
2022. aastal said ESUG-i pingutused looduse ja inimese ühendamisel uue hoo. Paljuski soosis seda IPBES-i tegevus - IPBES (Intergovernmental Panel for Biodiversity and Ecosystem Services ehk Elurikkuse ja Ökosüsteemiteenuste Valitsustevaheline Paneel) asutati 2010. aasta Elurikkuse Konventsiooni osaliste Naguoya tippkohtumisel. IPBES-i koosttud säästva looduskasutuse hindamine leidis, et vähemalt kolmandikule elanikkonnast on looduslikud liigid eluks vajalikud, muuhulgas ka toidu ja kütuse tootmiseks. IPBES alustas ka kahe uue hindamisprotsessiga, mis uurivad looduse, toidu, vee ja inimeste tervise seoseid ning seda, kuidas kuidas inimkond muudab oma rolli looduses.
Oluliseks maamärgiks ESUG-i 2022. tegevuses oli ka PRO-COAST taotluse esitamine Euroopa Komisjonile koos 19 partneriga, mis keskendub inimtegevuse rolli ümbermõtestamisele looduses, alustades rannikupiirkondadest. Projekti fookuses on see, kuidas kohalike kogukondadega elurikkuse olukorra parandamisel koostööd teha.